Filtr
 • Prymas Tysiąclecia bliżej beatyfikacji


   

  Prymas Tysiąclecia bliżej beatyfikacji

  Kardynał Stefan Wyszyński jest Patronem naszego Gimnazjum Nr 4 od 2005 roku. Co roku 5 października obchodzimy Dzień Patrona - wspominamy jego życie i działalność oraz modlimy się o szybką beatyfikację.

  Właśnie ustalono datę zakończenia procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego - podał Tygodnik Powszechny powołując się na Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Zatwierdzenie przez komisję kardynałów dekretu o heroiczności cnót zaplanowano na 12 grudnia 2017r. Tego samego lub następnego dnia dekret zostanie podpisany przez papieża Franciszka – informuje tygodnik. 

  Karydnał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981r. Już dwa lata później rozpoczęto tzw. proces diecezjalny, czyli gromadzenie dokumentów potwierdzających jego święte życie. Kard. Wyszyński był biskupem diecezjalnym lubelskim w latach 1946–1948, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski w latach 1948–1981, nazywany Prymasem Tysiąclecia.

  Warto zwrócić uwagę na portret Kardynała Stefana Wyszyńskiego znajdujący sie w holu. Namalował go uczeń naszego gimnazjum Łukasz Wodyk - będąc wtedy uczniem klasy 1 naszej szkoły.

 • Odbiór stypendium - listopad 2017


   

  OGŁOSZENIE

   

  Rodzice uczniów, którzy otrzymali

  stypendium szkolne

  proszeni są o zgłoszenie się po jego odbiór w kasie szkoły.

  Termin wypłacania stypendium:

  od 28.11.2017r. do 15.12.2017r.

 • WOLONTARIUSZE DLA SANTA GALLA - listopad 2017


   

  Wolontariusze dla Santa Galla

   

   

   

  W niedzielę 26 listopada 2017r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w zbiórce pieniędzy przy Kosciele Matki Bożej Królowej Polski na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Pozyskane fundusze przeznaczone zostały na zakup potrzebnego sprzetu medycznego dla hospicjum. W naszych działaniach wspierali nas opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza – p.Małgorzata Hrycyk, p.Łukasz Brykner i p.Małgorzata Jasek. 

   

   

  Warto pomagać

   

 • POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ - 25 EDYCJA AKCJI


   

  25 EDYCJA AKCJI

  POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

   

   W dniach 24, 25, 26 listopada Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Dostawaliśmy od wrażliwych na pomoc mieszkańców naszego miasta dary dla potrzebujących. W naszych działaniach wspierali nas opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza – p. Łukasz Brykner i p. Małgorzata Hrycyk, pedagog szkolny p. Renata Sadowska – Bodziuch i p. Małgorzata Jasek oraz pracownicy socjalni Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

  Szczególnie miło będziemy wspominać punkty zbiórek w okolicy naszej szkoły. Jedna z mieszkanek, oprócz darów dla potrzebujących, podarowała nam kolejny raz własnoręcznie wykonane czapki i poduszeczki. Takie dowody sympatii dodają nam skrzydeł i wielkiego zapału do udziału w kolejnych akcjach wolontarystycznych. (ŁB)  

  FOTORELACJA 

  Przypominamy, że akcja w naszej szkole potrwa do 30 listopada.

 • Odkryj swój talent


   

  ODKRYJ SWÓJ TALENT

   

  Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Nr 1 w Zamosciu zorganizowała Konkurs Zawodoznawczy pod tytułem "Odkryj swój talent". Uczestnicy mieli za zadanie przygotować film promujący ich wymarzony zawód, ktory mogą zdobyć ucząc sie w jednej z zamojskich szkół branżowych. Wiktoria Węglińska, uczennica klasy 3b naszego gimnazjum otrzymała w tym konkursie wyróżnienie. Opiekunem jej była p. Małgorzata Jasek. (MJ)

 • IV Konkurs o bl. Karolinie Kuzkównej


   

  Wierność Bł. Karoliny i męstwo św. Stanisława Kostki

   

  iv konkurs 1 20171123 1895815028

    

  W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 listopada przypada wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkównej. Jest to szczególny dzień – upamiętniający – jej narodziny dla nieba. Dzień o którym w sposób szczególny pamiętają młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży – gdyż bł. Karolina jest ich patronką.

   

   FOTORELACJA

 • Międzynarodowy Festiwal Tańca Towarzyskiego


   

  Międzynarodowy Festiwal Tańca Towarzyskiego
   
   
   
  W dniach 17-19 listopad 2017r w Wasilkowie/k Białegostoku odbył się XXXXIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Towarzyskiego. Uczennica klasy IVa Karolina Zygarlicka wzięła udział w festiwalu i zajęła II miejsce tańcząc solo w kat. HIP HOP do lat 11.
   
  Gratulujemy uczennicy wysokiej lokaty w turnieju Międzynarodowym. (BK)
   
   
   
   
   
   
 • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - 2017

   


   

               Kolorowe buźki, smaczne ciasta, życzliwy uśmiech, grzeczne słowa - 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z  tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski Gimnazjum zorganizował kiermasz oraz pocztę życzliwości. Ten dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. (MP)

  Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

  Pamiętajmy, że pozytywna energia,

  którą przekazujemy do ludzi, wraca do nas  z nawiązką!

  ZDJĘCIA 

 • zebrania listopad 2017


   

  ZEBRANIA Z RODZICAMI


  ŚRODA 22 listopada 2017

  klasy I - IV szkoły podstawowej godz. 17.00 

   

  CZWARTEK 23 listopada 2017

  - klasy II -III gimnazjum godz.16.30

  Spotkanie w auli szkoły,

  po części ogólnej spotkanie z wychowawcami klas

  - klasy V, VI, VII szkoły podstawowej godz.17.00

   

  Przydział sal na spotkania będzie wywieszony na drzwiach wejściowych do szkoły.

   

 • Workcamp 2 edycja w Bełżcu

   


   

  Workcamp 2 edycja w Bełżcu

   

  W dniu 20 listopada 2017 r. wolontariusze z klas 7A,7B,7C,7D szkoły podstawowej i 2B, 3b gimnazjum wybrali się wraz z p. Łukaszem Bryknerem i p. Małgorzatą Hrycyk – opiekunami Szkolnego Klubu  Wolontariatu i p. Małgorzatą Jasek, do Muzeum powstałego na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Uczestnicy mieli nie tylko okazję zapoznać się z historią tego miejsca, ale również zaangażowali się w porządkowanie pomnika upamiętniającego jego ofiary. Uczestniczyliśmy w wykładzie i prezentacji - lekcji historii, o funkcjonowaniu tego miejsca oraz relacjach i wspomnieniach świadków miejscowych wydarzeń. Wszyscy powróciliśmy do Zamościa w zadumie, zziębnięci. Dumni, że mogliśmy okazać szacunek dla wartości najważniejszych - do prawa do godnego życia drugiego człowieka. (ŁB)

  Poznanie historii obozu koncentracyjnego skłoniło uczestników wyjazdu do refleksji i rozważań.

  FOTORELACJA 

   

 • JESIENNY WYSTRÓJ SAL - 2017


   

  JESIENNY WYSTRÓJ SAL

                  15 października został rozstrzygnięty konkurs „Jesienny wystrój sal” organizowany przez Samorząd Uczniowski gimnazjum. Komisja konkursowa w składzie: p. Marta Pakos,  Wiktoria Tyszko i Mateusz Krupa wzięła pod uwagę następujące kryteria: ogólny wystrój sali, aktualna gazetka „Współczesny patriotyzm” , pomysłowość, kreatywność i zaangażowanie. Niestety, nie wszystkie klasy udekorowały swoje sale. Jednogłośnie wygrała klasa III B, która w nagrodę otrzymuje dzień bez pytania ( ustalony z wychowawcą).  W grudniu zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na Świąteczny Wystrój Sal. (MP)

   

 • Szachy 14.07.2017


   

  Szachy

   

  Dnia 14.07.2017roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Drużynowych Mistrzostwach Miasta Zamość w Szachach. W skład reprezentacji stanowili: Karol Prochowicz IVa, Rafał Szponar Va, Karolina Bortnik VIa oraz Michał Jacek IVb. Każdy z członków drużyny rozegrał cztery rundy. Po podsumowaniu wszystkich zwycięstw i porażek ostatecznie sklasyfikowano naszą drużynę na IV miejscu. Cieszymy się, że ta królewska gra ma sympatyków także w naszej szkole. Opiekunem grupy była pani Anna Waśko. (AW)

   

 • STYPENDIUM SZKOLNE - listopad 2017


   

  Rodzice uczniów, którzy składali wniosek

  na STYPENDIUM SZKOLNE proszeni są

  o zgłoszenie się z dowodem osobistym

  po odbiór DECYZJI  do pokoju 106 – KASA.

   

  TERMIN ODBIORU DECYZJI od 20.11.2017r. do 28.11.2017r. w godz. 8-15

 • Igrzyska SZS w Badmintonie 2017


   

  SUKCES BADMINTONISTÓW

  Najlepsi w województwie!

   

  igrzyska szs w badmintonie 1 20171119 1145759335W środę 15 listopada 2017 roku w Ludwinie odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Szkolnego Związku Sportowego Młodzieży Szkolnej w Badmintonie drużynowym, podczas którego nasze reprezentacje okazały się najlepsze. Zarówno drużyna dziewcząt, jak i chłopców wywalczyły złote medale i okazałe puchary. Reprezentacja dziewcząt w składzie: Paulina Cios, Julia Szczepańska, Magdalena Kasperek, Weronika Słoma. Reprezentacja chłopców w składzie: Jakub Smolak, Adam Kasprzak, Jakub Korga, Bartłomiej Woźniak.

  GRATULACJE!

  Zdjęcia

   

 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej 2017a


   

  Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Pływaniu

   

  sztafety 6 x 25 m 6 20171114 1282522176W dniu 08.11.2017 odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w pływaniu drużynowym 6 x 25m i w pływaniu indywidualnym dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta: Wiktoria Tyszko, Martyna Korniewska, Weronika Kapuśniak, Julia Szczepańska, Alicja Czyż, Weronika Podgórska oraz rezerwowe Wiktoria Kupiec i Julia Harkot, które przygotowała pani Małgorzata Adamowicz. Sztafeta pływaczek zajęła III miejsce z czasem 1,56 min. Na pierwszym miejscu triumfowała Szkoła Podstawowa nr 8, a na drugim Szkoła Podstawowa nr 9. Drużynę chłopców reprezentowali: Jakub Korga, Patryk Nosal, Łukasz Nowosad, Filip Łagoźny, Piotr Kaniuk i Arkadiusz Gałaszkiewicz, przygotowani przez pana Marka Kudelę. Sztafeta chłopców zajęła II miejsce w czasie 1,31 min, dzięki czemu awansowaliśmy do kolejnego etapu zawodów. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 8, a trzecie miejsce Społeczna Szkoła Podstawowa. Chłopcy brali również udział w konkurencjach indywidualnych: Patryk Nosal (3a) zajął III miejsce płynąc stylem grzbietowym oraz Filip Łagoźny (7a) zajął  I miejsce w stylu klasycznym awansując do zawodów rejonowych. Gratulujemy! (W.Kupiec  z 3a)

  ZDJĘCIA

 • Patriotyzm przez szachy- Zamość 2017


   

  Patriotyzm przez szachy

   

   

   

  Uczeń klasy sportowej 4a Karol Prochowicz uczestniczył w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym z cyklu "Patriotyzm przez szachy- Zamość 2017" z okazji obchodów Święta Niepodległości, który odbył się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu.
  Karol zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej. 

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (JK)

   

   

   

 • ŚNIADANIE DAJE MOC!!! - 2017


   

  ŚNIADANIE DAJE MOC!!!

   

  Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas I-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

  8 listopada 2016 r. uczniowie klas pierwszych, drugiej i trzecich najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie.
  W przygotowaniach uczestniczyli również rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne niesamowicie zachęcające przekąski, owocowe szaszłyki czy sałatki.

  Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu. Systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek. Unikać szkodliwych napojów gazowanych i pić soki owocowe lub wodę. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe. (RK)

  FOTORELACJA 

 • Akademia 11 listopada - kl. 4-7, Gim - 2017


  Warto się dzisiaj zasłuchać  w wiatru granie, bieg historii, pokoleń przemijanie.
  Żeby słowo „tak” i „nie” nie znaczyło jednocześnie, żeby szczęście w posiadaniu nie zamknęło się boleśnie.
  Żeby wolność w „róbta, co chceta” nie została zamieniona. 
  To jesteśmy winni tym, którzy przyjdą po nas…

              13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie uświetnili obchody 11 Listopada programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem p. Renaty Kudeli i p. Marty Pakos. Dekorację przygotowała p. Małgorzata Hrycyk. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały pieśni o tematyce patriotycznej w wykonaniu chóru szkolnego  przygotowanego przez p. Agnieszkę Hamerską.

              Artyści i organizatorzy spektaklu zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność. (MP)

   FOTORELACJA  

 • Zajęcia biblioteczne - 3c i 2a - 2017


   

  Zajęcia biblioteczne

   

  W związku ze Świętem Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy IIa i IIIc uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Filii Nr 1 Książnicy Zamojskiej. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat własnej ojczyzny. Dzieci poznały fakty historyczne oraz historię symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. Wysłuchały także krótkiej pogadanki na temat odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci miały również okazję zapoznać się z literaturą dotyczącą tego tematu i wypożyczyć książki, które je zainteresowały. Na zakończenie spotkania wykonały pracę plastyczną przedstawiającą symbole narodowe. (BK) 

  FOTORELACJA 

 • Akademia 11 listopada - kl. 1-3 - 2017


   

   

  10 listopada 2017r. z okazji przypadającej 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy IIIc i IIId  przygotowali uroczystą akademię, w której uczestniczyli uczniowie klas I-III i dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 15 w Zamościu.

  Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. 

  Uczniowie w czasie części artystycznej recytowali utwory poetyckie, śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe, które przybliżyły uczniom jak wyglądała trudna droga Polaków do odzyskania niepodległości i była również dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy IIIc i IIId pod kierunkiem pani Bożeny Kierepy i Marzeny Mazur. Piękną dekorację wykonała pani Małgorzata Hrycyk. (MM,BK)

   

  FOTORELACJA 

   

 • Narodowe Święto Niepodległości - 11.11.2017


   

  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

   

   11 listopada to dla Polski bardzo ważny dzień -

  obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

  Końcówka XVIII wieku była dla Polski niezwykle dramatyczna. Nasz kraj, osłabiony po latach szlacheckiej anarchii, nie był w stanie oprzeć się potędze Rosji, Austro-Węgier i Niemiec.

  W efekcie, w 1795 roku Polska, po trzecim rozbiorze, została całkowicie wymazana z mapy świata. Niepodległość udało się nam odzyskać dopiero w 1918 roku. Bardzo pomogła nam I wojna światowa i udział w niej niedawnych zaborców, którzy wystąpili przeciwko sobie (Niemcy z Austro - Węgrami przeciwko Rosji). Nasi okupanci mocno się wykrwawili w konflikcie, nie mieli sił, by zatrzymać Polskę w swoich objęciach. W listopadzie 1918 roku wydarzenia potoczyły się lawinowo.

 • ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ - 08.11.2017


   

  ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

   

          W środę 8 listopada grupa 50 uczniów z klas gimnazjalnych i klas 7 szkoły podstawowej uczestniczyła w V Szkolnym Dniu Zawodów zorganizowanym przez „Ekonomik” - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. 

  W programie uwzględniono m.in. konferencję nt. roli doradcy zawodowego w życiu młodego człowieka, przerwę na poczęstunek, spotkania z doradcą zawodowym i pracodawcami, a także pokazy umiejętności uczniów Ekonomika w następujących zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik informatyk, technik, technik spedytor, technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej.  

  FOTORELACJA  

   

 • Pięknie czytam - 2017


   

  SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

   „PIĘKNIE CZYTAM”

   

       

   Dnia 26 października 2017 roku  biblioteka szkoły podstawowej zorganizowała Szkolny Konkurs Czytelniczy „Pięknie czytam”  dla uczniów klas II, III, IV naszej szkoły. W konkursie wzięło udział 25 osób. Uczestnicy konkursu prezentowali swoje umiejętności w zakresie pięknego czytania literatury dziecięcej. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z wylosowanymi fragmentami prozy.

   

   

 • WOLONTARIUSZE DLA SANTA GALLA - 2017


   

  WOLONTARIUSZE DLA SANTA GALLA

   

              „Tam gdzie jest człowiek cierpiący musi znaleźć się człowiek, który otoczy cierpiącego wsparciem”. Pod tym hasłem wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w akcji charytatywnej. Uczniowie zbierali pieniądze w markecie Intermarche na rzecz osób przebywających pod opieką Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych.

  Hospicjum to zwykle niewielka instytucja obejmująca opieką osoby umierające, będące w ostatniej fazie życia i cierpiące z powodu chorób przewlekłych (nowotworowe i inne o podobnym przebiegu), u których zakończono leczenie przyczynowe.

 • Lekkoatletyka dla Każdego 2017 - klasy 3 SP


   

  Czwórka najlepsza!

   

  Dnia 07.11.2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 9 w Zamościu odbył się event sportowy Lekkoatletyka dla Każdego organizowany przez Ośrodek Lekkiej Atletyki w Zamościu. Rywalizowali uczniowie klas trzecich w następujących konkurencjach: sztafeta sprinterska, sztafeta sprintersko-plotkarska, sztafeta sprintersko-slalomowa, rzut piłką lekarską w przód, skoki dodawane.

  W kategorii klas sportowych po emocjonującej dogrywce wygrała klas III a ze Szkoły Podstawowej Nr4 w Zamościu, drugie miejsce zajęła klasa sportowa III b ze Szkoły Podstawowej Nr 9, trzecie miejsce zajęła klasa III a ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu.

  Nasza drużyna oprócz złotych medali otrzymała dyplomy oraz piękny puchar, który długo jeszcze będzie przypominał  sportowe emocje. Opiekunkami drużyny były pani Dorota Skotarska oraz pani Anna Waśko. (AW) 

  ZDJECIA  

   

 • Akademia Bezpiecznego Puchatka 2017


   

  Pierwszaki po raz kolejny witają

  „Akademii Bezpiecznego Puchatka”

   

               

    Rozpoczęcie edukacji to jeden z przełomowych momentów w życiu człowieka. Jednak w początkowym okresie stawia przed maluchami wiele wyzwań. Dziecko wkracza w nowe sytuacje i nie zawsze wie, jak się zachować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagrożenia pojawiają się wszędzie – w drodze do i ze szkoły, w nowych sytuacjach społecznych, podczas samodzielnego pobytu w domu, zabawy na podwórku, czy poznawania świata w Internecie.

                Program ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka"  dla dzieci z klas pierwszych ma na celu pokazanie jak  podczas codziennych aktywności uniknąć zagrożeń i zadbać o swoje oraz kolegów bezpieczeństwo. (RK)

   

   

 • ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ - 06.11.2017


   

  Na ramię broń...

  czyli o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

   

        W dniu 6 listopada roku miało miejsce spotkanie zawodoznawcze w ramach programu „Zaplanuj swoją przyszłość”. Młodzież naszego gimnazjum oraz uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej spotkali się z Panem podporucznikiem Andrzejem Nowosadem z 25 batalionu lekkiej piechoty 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Zamościu.

       Spotkanie zostało poświęcone służbie i pracy żołnierza. Uczniowie dowiedzieli się, że praca w wojsku jest dla osób silnych, odważnych, zdyscyplinowanych, odpowiedzialnych, wysportowanych i sprawnych fizycznie, wytrzymałych oraz takich, którzy potrafią się podporządkować zwierzchnikom. Praca żołnierza to m.in. obrona kraju, pomoc ludności cywilnej w czasie klęsk żywiołowych, katastrof, sytuacji kryzysowych, udział w akcjach zbrojnych, misjach pokojowych. Zaproszony gość w sposób wyczerpujący przedstawił różne drogi umożliwiające zostanie żołnierzem zawodowym. Dziękujemy bardzo za spotkanie. (MJ)